Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Tablespoons 15407144



*

nr 1540 7144


TABLESPOONS

5 pcs, silver, 19th century. Length: 17, 5-21, weight: 260g,


5 st, silver, 1800-tal. Längd: 17,5-21, vikt: 260g


Estimate:

1200

Sold:

SEK 1900

Auction date:

Monday May 15 2023
at 20:48:19


  • Bid history
Time Bidder Bid
10/5 13:14:11 1      1.200 kr
12/5 20:30:54 2      1.000 kr
12/5 20:30:54 1      1.100 kr (Robot)
13/5 09:44:53 3      1.300 kr
13/5 15:18:26 4      1.400 kr
15/5 18:22:43 5      Vinnande bud
15/5 18:59:13 4      1.600 kr
15/5 18:59:13 5      1.700 kr (Robot)
15/5 20:42:22 6      1.800 kr
15/5 20:42:22 5      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: matskedar silver ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8319 CUTLERY
    silver, (0, 800) 12+ 2 pcs. Length: 18-23, weight..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:30
  • 8277 TRAYS
    6 parts, nickel silver, Runda. Diameter: 40-46 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:32
  • 8275 TRAYS
    med handtag, 3 pcs, around year 1900, nickel silve..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:16
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 19th century, relief, genombruten ka..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:21
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:43




Ladda ner broschyr